Share

CUMA GÜNÜ İLE İLGİLİ AYET, CUMA SÖZLERİ VE CUMA MESAJLARI

edenin iki yakası bir araya gelmesin. Böyle biri tevbe etmezse; onun namazı, zekatı, haccı, orucu ve hiçbir ibadeti kabul olmaz.”

-Cum’a suresi

“Cuma namazı kılınınca yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan isteyin. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.”

-Cum’a suresi

“Allah indinde günlerin seyyidi Cumadır. O, kurban ve Ramazan bayramından da kıymetlidir.”

-Hadis-i Şerif, Buhari

“Ümmetimin bayramları içinde Cumadan daha kıymetli bayram yoktur ve o günkü iki rekat namaz, Cuma günü dışındaki bin rekattan değerlidir.”

-Hadis-i Şerif, Deylemi

Semure (r.a)’den rivayete göre, Peygamberimiz ( s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim, Cuma günü abdest alırsa; ne güzel yapmıştır. Kim de guslederse, daha değerli bir iş işlemiş olur.”

-Hadis-i Şerif, Buhari, Tirmizi

“Güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Adem (a.s) o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve cennetten çıkarıldı.”

-Hadis-i Şerif, Müslim, Tirmizi

“Günlerin en kıymetlisi Cumadır. Cuma günü, bayram günlerinden ve aşure gününden daha kıymetlidir. Cuma, dünyada ve Cennette müminlerin bayramıdır.”

-Hadis-i Şerif, Riyadun nasıhin

“Allah, bugünden itibaren kıyamete kadar size Cumayı farz kıldı. Adil veya zalim bir imam, başka zamanında küçümseyerek veya inkâr ederek Cumayı terk

“Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ı zikretmeye koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.”

Cuma ile ilgili güzel sözler

-Hadis-i Şerif, İbni Mace

“Onda öyle bir saat var ki Müslüman bir kul o saate denk getirerek namaz kılıp Allah-u Teâlâ’dan bir şey isterse, Allah ona isteğini mutlaka verir”

-Hadis-i Şerif, Buhari, Malik, Müslim

“Kim, küçümseyerek üç Cumayı peş peşe terkederse, Allah onun kalbini mühürler!”

-Hadis-i Şerif, Ebu Davud, Nesei, Tirmizi, İbni Mace

CUMA MESAJLARI

Öyle güzel dua et ki; günahın tövbenin büyüklüğünü görüp ağlasın. Şeytandan Allah’a öyle bir sığın ki nefsin seni değil; sen nefsini yakasın. Hayırlı Cumalar…

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerimize olsun! Günümüz aydın cumamız mübarek olsun! Hayırlı Cumalar…

Rabb’im seni bugün de dua edenlerden, her daim şükredenlerden ve sevmeyi bilenlerden eylesin. Ya Rabbi, cennette gezenlerden eyle! Hayırlı Cumalar…

Ömrüne ömür katılsın, gönlüne meltem saçılsın ve bu mübarek günde melekler dört yanını sarsın. Derdine derman, gönlüne iman dolsun! Hayırlı Cumalar…

Allah’ım, iIahi kudretin ve önü aIınamaz merhametin iIe beni ve sevdikIerimi kuşat. BizIerin kaIpIerine aydınIık ver. Amin. Hayırlı Cumalar…

Melekler daima duacınız olsun. Yüreğiniz ferah, ilhamınız bol olsun. Sevgili peygamberimiz, şefaatçimiz olsun. Cumamız mübarek olsun…

Kalpler imanla, gönüller huzurla dolsun; saadetler hepimizin olsun, ne kurulan bağlar bozulsun ne de dostlar unutulsun. Cumanız Mübarek Olsun…

Allah’ım,  davranışlarımızı inancımızla bütünleştir; sözümüzü de özümüzle birleştir. Hayırlı Cumalar, Cumanız Mübarek Olsun...

Ya Rabbi, her yerde daddini bilen, gönül aynasını silen, mahşerde beraat edip yüzü gülen kullarından eyle bizleri! Amin. Hayırlı Cumalar…

Bir dua gönderiyorum hepinize sağlık, mutluluk, huzur olsun. Sevdikleriniz yanınızda dünyanız barış dolu olsun. Allah’ın selamı üzerinize olsun. Hayırlı cumalar dilerim.

Önce yollar uzanır Hakk’a yürümek için, tomurcuklar güller açar onu görmek için, dua eden biri var senin için. sen de dua et Allah için. Cumanız Mübarek Olsun.

Cuma günü günah işlemeden selâmetle geçerse, diğer günler de selâmetle geçer. Allah Cumamızı ve ettiğimiz duaları kabul etsin inşallah!

Ey Rabb’im! Bizlere seni hatırlatan haller, seni anlatan diller, sevginle dolup taşan aydınlık kalpler nasip eyle. Cumamız mübarek olsun.

Rabb’im elimizi Kuran’sız, gönlümüzü imansız, kulağımızı ezansız, dilimizi tevhidsiz, alnımızı secdesiz bırakmasın. Cumanız mübarek olsun.

Ya Rabbi! Gönlümdeki boşlukları öyle güzel şeylerle doldur ki; kemiği olmayan dilim Allah kelimesinden başka bir şey demesin. Hayırlı Nurlu Cumalar.

Allah hikmetiyle bir kapıyı kapatırsa rahmetiyle diğerini açar. Ya Rabbi bu mübarek cuma günü hürmetine bizlere hayırlı kapılar aç. Amin. Hayırlı Nurlu Cumalar.

Güzellikler içinizi aydınlatsın, yüzünüzden ve yüreğinizden tebessüm eksilmesin. Rabbim, sevdiği kullarından eylesin sizleri ve tabi ki bizleri. Hayırlı cumalar dilerim.

İmkanların bittiği yerde iman vardır, derdin ne kadar büyük olursa olsun derdinden büyük Allah vardır. Hayırlı Cumalar.

Allah’ın nuruyla, ümmetini selamlayan gül yüzlü nur Peygamberimizin (sav) şefaati üzerinize olsun… Hayırlı Cumalar…

Yükü sevgi, özü saygı, gücü barış, süsü hoşgörü olan mübarek dinimizin seçtiği haftanın özel günü olan cumanızı kutlarım…

Rabb’im kabirde daraltmasın, sualde yanıltmasın, sırat köprüsünden geçmek, Kevser ırmağından içmek nasip etsin. Dualarınız kabul, cumalarınız mübarek olsun.

Ya Rabbi! Sana açılan elleri, sana yönelen gönülleri, sana bükülen boyunları, sana yalvaran dilleri, ne olur boş çevirme, amin. Hayırlı nurlu cumalar…

Allah’ım! Rahmet, şefkat ve merhametine sığınarak huzurunda el açıyor, korku ve endişe içinde olan fakirlerin, yoksulların, ihtiyaçları ızdırap derecesine ulaşmış muhtaçların lisanıyla yalvarıyoruz: Bize dünyada tastamam bir afiyet ve ötelerde de Cennetini ve Rıdvanını ihsan eyle.

Ne nefsimizin ne de kullarından herhangi birisinin acımasızlığıyla bizi göz açıp kapayıncaya kadar olsun baş başa bırakma. Hayırlı Cumalar dilerim.

Çıkarsa kalbinde yara, Yaradan dönüştürür bunu bir gün hayra, sen sabretmesini bilirsen; Yaradan düşürmez seni dara. Kaldır başını semaya, aç ellerini mevlaya. Sen istemesini bilirsen, mevla cevap verir duaya. Cuma günümüz mübarek olsun.

Semaverin üstündeki demlik ne kadar burnunu havaya kaldırsa da, küçük bir bardak karşısında eğilmeye mahkûmdur. Rabbim bizleri kibirden uzak, kalplerimizi de tevazu elbisesi giymiş elbiselerden eylesin. Amin. Hayırlı Cumalar.

Çiçek çoktur ama gül başka. İnsan çoktur ama sen başka. Gün çoktur ama bugün başka. Kalbiniz nurla dolsun dualarınız kabul olsun. Hayırlı Cumalar…

Allah’ım gidecek başka yerim yok avuçlarımı açtım geldim senin kapına, senden diliyorum senden istiyorum ne olur bu avuçlarımı boş bırakma. Bu güzel günün hürmetine dualarımı kabul et beni kapından boynu bükük yollama… Hayırlı nurlu cumalar.

Anlatmaya dilde lisan yetmiyor, utancından durdu kalem gitmiyor, ne yapsak da bizde kusur bitmiyor; olmuşuz bir kere isyana tabi, kurtar bizi Ya Rabbi… Cumanız hayırlı ve mübarek olsun…

İnsan; geçmişin hasretçisi, geleceğin özlemcisi, yaşadığı anın şikayetçisidir…

Allah bizi şikayet edenlerden değil, şükredenlerden eylesin… Hayırlı cumalar…

Umutsuz kapılar vardır açılmaz, Rabbimin kapısı büyüktür, kapanmaz… Sen umudunu kaybetme Rabbim kulunu bırakmaz… Hayırlı Cumalar…

Uzaklardan bir yele ser süslü bir sonbahar akşamında. Gönüller bir olsun mekanlar kimin umrunda. Kardeşlik sevgi hissetmektir arada yollar ve zaman olsa da. Hayırlı cumalar dilerim.

İslam dininde en kutsal günlerden biri olan cuma günü ile ilgili cuma sözleri mesajları ve ayetleri sizin için derledik.

Kaynak: Teknoloji Sende